firma ekle iletişim

Hadi Kalkın, Tiyatroya Gidiyoruz!

Eğer bu şehre bir kere adım attıysanız, sanata bulaşmadan günlerinizi geçirmeniz mümkün değildir.


 

Eskişehir’de sanatı sevmek öyle kolaydır ki. Eğer bu şehre bir kere adım attıysanız, sanata bulaşmadan günlerinizi geçirmeniz mümkün değildir. Etkinlik yelpazesi çok geniş, siz yeter ki dışarı adımınızı attın, herhangi bir sanat faaliyetine denk gelmemeniz neredeyse imkansız. Bu yazıda benim de özel ilgi alanım tiyatrolardan, Eskişehir Şehir Tiyatroları’ndan bahsedeceğim.

 

Öncelikle şunu söylemek gerek, Eskişehir’in yerlisi olsun, öğrencisi olsun, genci, yaşlısı, memuru, ev hanımı, aklınıza gelebilecek her kesimin bu şehirde tiyatroya destek vermesi ve elinden geldiğince oyunlara gitmeye çalışması kesinlikle takdire şayan. Eğer hala gitmeyen ve bu konu hakkında bilgisi olmayan varsa, işte en gerekli bilgiler burada.

 

Oyunlar; B.B Sanat ve Kültür Sarayı (Opera), Tepebaşı Sahnesi (Haller Gençlik Merkezi), Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Çocuk Sahnesi, Turgut Özakman Sahnesi, Ergin Orbey Sahnesi ve Sultandere Sahnesi’nde oynanıyor. Cam Müzesi’nde çocuk oyunları oynanıyor. Tarihi Odunpazarı Evleri’nde ve ulaşım çok kolay. Neredeyse bütün otobüsler önünden geçer. Alın çocuğunuzu, yeğeninizi, komşunun çocuğunu ve izlemeye mutlaka gidin. Sultandere sahnesi çarşıya biraz uzak fakat kırk dört numaralı otobüse bindiğiniz takdirde kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Gelelim Haller Gençlik Merkezi’ne, burayı herkes bilir Bağlar’da, geçidin hemen yanında girişi bulunmaktadır. Turgut Özakman sahnesi ise İki Eylül Caddesi’nde Migros’un hemen yanı, Ergin Orbey Sahnesi aynı binanın hemen ikinci katında. Ve tabi ki en büyük sahne Opera Binası’nda. Çarşı durağından “Opera” yazan tramvaya biniyorsunuz ve son durakta iniyorsunuz işte bu kadar kolay. Buralar aynı zamanda bilet satışlarının da yapıldığı yerler. Genellikle her ayın on dokuzu veya yirmisinde bu noktalara oyun listeleri asılır. Benim tavsiyem listeler asıldıktan en geç üç gün içinde biletlerinizi almanızdır. Çünkü biletler üç-dört gün içinde biter veya tek tek yerler kalır, elinizi çabuk tutunuz. Eğer “ben oralara bilet almaya gidemem” diyorsanız, internet üzerinden, MyBilet’ten de bilet almanız mümkün. Ayrıca bilet fiyatları da çok uygun, öğrenci biletleri üç lira, tam biletler beş lira çocuk biletleri ise iki lira. Yani ayda iki oyuna gitmemeniz için hiçbir neden yok. Bu ay oynanan oyunlara bakacak olursak;

 

Aç Sınıfın Laneti

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü

Kanlı Nigar

Toros Canavarı

Dünyanın Ucuna Yolculuk

İlk Aşk

 

Hepsini izleme fırsatım oldu ve inanın birbirinden güzel oyunlar ama favorimi soracak olursanız Kanlı Nigar diyebilirim. Oyun tanıtım videoları ve tiyatroyla ilgili merak ettiğiniz daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

http://tiyatro.eskisehir.bel.tr/

 

Bir de sizlere küçük bir tavsiye daha, tiyatro biletinizi almaya gittiğinizde mutlaka Eskişehir B.B Senfoni Orkestrası bileti de sıkıştırmalısınız araya. Öyle bir orkestramız var ki eğer hala gitmediyseniz gerçekten çok büyük kayıp. Her hafta cuma günleri saat 20.00 ve cumartesi günleri saat 14.00’de olmak üzere, Opera Binası’nda seyretmeye ve dinlemeye doyamayacağınız bir müzik ziyafeti sizleri bekliyor olacak. Başka bir yazıda da ayrıntılı olarak senfoniden bahsederiz artık. Şimdilik bu kadar, hadi kalkın, tiyatroya gidiyoruz…


Eskişehir Tanıtım / Ceren Yapıcı


Sign By

Pergel Digital Media
© Tüm hakları saklıdır, Sitemizde yayınlanan içerik, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
anasayfa sektörler foto galeri videolar etkinlikler blog
eskisehiryurtlar.com